Jild 5 Nomeri 3 (2025): Евразийский журнал математической теории и компьютерных наук
Евразийский журнал математической теории и компьютерных наук (EJMTCS) - ежемесячный журнал с открытым доступом, рецензируемый и публикующий высококачественные оригинальные исследования. доклады по развитию теорий и методов математических, компьютерных и информационных наук, разработке, реализации и анализу алгоритмов и программных средств для математических вычислений и рассуждений, а также интеграции математики и информатики для научных и инженерных приложений.
Nashr qilingan: 2025-03-07
SUN’IY INTELLEKTGA ASOSLANGAN PEDAGOGIK DASTURLARNI YARATISH VA ISHLAB CHIQISHDA O‘QUVCHILARNING KOMPETENSIYALARINI SHAKLLANTIRISH METODIKASI
Ushbu maqolada talabalarning sun’iy intellekt (SI) asosida pedagogik dasturlarni yaratish va ishlab chiqish bo‘yicha kompetensiyalarini rivojlantirish metodikasi o‘rganilgan. Unda ta’limga sun’iy intellektni joriy etishning ahamiyati ta’kidlangan va talabalarning ushbu sohada muvaffaqiyatga erishishi uchun zarur bo‘lgan asosiy kompetensiyalar, jumladan sun’iy intellekt asoslari, pedagogik dizayn, ma’lumotlar savodxonligi, axloq va hamkorlik ko‘nikmalari bayon etilgan. Maqolada o‘quvchilarni zarur ko‘nikmalarga ega qilish uchun o‘quv dasturlarini loyihalash, loyiha asosida o‘qitish va uzluksiz kasbiy rivojlanishga tizimli yondashuv taqdim etilgan. Bundan tashqari, unda real hayotda qo‘llash, keys-stadilar va sun’iy intellektga asoslangan pedagogik dasturlarni amalga oshirishdagi muammolar muhokama qilinadi. Maqola o‘quvchilarni rivojlanayotgan sun’iy intellektga asoslangan ta’lim muhitiga tayyorlash muhimligini ta’kidlash bilan yakunlanadi.