YANGI O’ZBEKISTON JAMIYATIDA HUQUQIY ONG VA HUQUQIY MADANIYAT RIVOJLANISH TENDENSIYALARI
Ushbu maqola yangi O’zbekiston jamiyatida huquqiy ong va huquqiy madaniyatni rivojlantirishdagi muammolarga bag'ishlangan. Maqolada jamiyatdagi huquqiy ongning bugungi holati o‘rganilib, qayd etilgan muammoni hal etish yo‘llari taklif etilgan. Shuningdek mamlakatimizada olib borilayotgan har bir islohotning jamiyatda samarali olib borilishiga qaratilgan faoliyatni
to’ri tashkil etish bo’yicha fikr-mulohaza yuritilgan. Bu yo‘nalishning dolzarbligi XXI asr boshlarida mamlakat hayotining siyosiy, ijtimoiy-iqtisodiy, madaniy va boshqa jabhalarida yuz bergan o‘zgarishlar, davlat va huquqning mohiyatiga oid yangicha qarashlarning paydo bo‘lishi bilan belgilanadi.
Ключевые слова:
O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining o’n to’rtinchi yalpi majlisida Adliya vaziri Ruslan Davletovning huquqiy targ’ibot va ma’rifatni yuksaltirish borasidagi axborotidan // Inson va Qonun, 2018 3-aprel, №13
2017-2021-yillarda O’zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo’nalishi bo’yicha harakatlar strategiyasining “Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida amalga oshirishga oid davlat dasturini o’rganish bo’yicha ilmiy-uslubiy risola. –T: Ma’naviyat, 2017, 142-b
“Uzluksiz ma’naviy tarbiya konsepsiyasini tasdiqlash va uni amalga oshirish chora-tadbirlari to’g’risida”gi Vazirlar Mahkamasi qarori 1059-son, 2019 31-dekabr.nrm.uz
“Ijtimoiy fikr” jamoatchilik fikrini o’rganish Markazi tomonidan O’bekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 25 yilligi mavzusida jamoatchilik fikri so’rovi. Kun.uz 24.11.2017
Yuriy Levada tahliliy markazi (Levada markazi) [Elektron resurs] URL:http: // www.Levada.ru /fuqarolarning “Konstitutsiya haqida ruslar” savoli (sanasi 06/05/2015)
“2021-2025-yillarda Fuqarolik jamiyatini rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash to’g’risida”gi O’zbekiston Respublikasi Prezidentining PF-6181-son Farmoni 04.03.21
“O‘zbekiston respublikasida yuridik ta’lim va fanni tubdan takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 2020-yil PF-5987-sonli Farmon
“Jamiyatda huquqiy ong va huquqiy madaniyatni yuksaltirish tizimini tubdan takomillashtirish to’g’risida”gi 2019-yilgi PF-5618-sonli Farmon