РОЛЬ КРИПТОВАЛЮТЫ В ФИНАНСИРОВАНИИ ТЕРРОРИЗМА И МЕРЫ ПО БОРЬБЕ С НИМ
В данной статье освещено использование криптовалют в качестве современных финансовых технологий при легализации доходов, полученных от экономической преступности и финансировании терроризма, а также меры контроля, реализуемые на международном и национальном уровне против этого риска. Вопросы управления незаконными финансовыми потоками через криптоактивы анализируются на основе рекомендаций, разработанных FATF и другими организациями.
FATF (2021). “Updated Guidance for a Risk-Based Approach to Virtual Assets and Virtual Asset Service Providers”.
O‘zbekiston Respublikasining “Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg`in qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish to`g`risida”gi Qonuni.
Chainalysis (2021). “Crypto Crime Report”.
Europol (2020). “Internet Organised Crime Threat Assessment”.
Nakamoto, S. (2008). “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”.
www.lex.uz. (Milliy qonunchilik bazasi.)
Blokchain Texno O'zbekistonda birinchi Bitcoin, kripto-aktivlar va blockchain texnologiyalar haqidagi onlayn nashr.
Bloomberg Markets Xalqaro biznes va moliyaviy yangiliklarni yorituvchi veb-sayt.
Bitget Kriptovalyuta birjasi.
Learn2Trade moliyaviy bozorlar, jumladan, foreks, kriptovalyuta va boshqa aktivlar bo`yicha savdo tahlillari, yangiliklar va ta`lim resurslarini taqdim etuvchi platforma.
FFIEC (Federal Financial Institutions Examination Council) AQSH federal moliyaviy institutlarni nazorat qiluvchi kengash rasmiy veb-sayti.