ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИДА ТИЖОРАТ БАНКЛАРИ РИСКЛАРИНИ БОШҚАРИШНИНГ ҲУҚУҚИЙ АСОСЛАРИНИ ТАКОМИЛЛАШТИРИШ
Сўнгги йилларда республикамизнинг йирик банклари Сўнгги йилларда республикамизнинг банклари рискларини бошқариш борасида ишлаб чиқилган мақсадли чора-тадбирлар натижасида банклар томонидан хўжалик юритувчи субъектларни ҳавфсиз тарзда узоқ муддатли кредитлаш ва инвестициялаш имконияти юзага келди. Шу билан бирга, республика тижорат банклари фаолияти рискларини бошқариш услубиёти муаммоли кредитларнинг пайдо бўлишига сабаб бўлмоқда, банкларда ўзига хос корпоратив рискларни бошқариш методикалари ишлаб чиқилмаяпти. Ушбу ҳолат Ўзбекистон тижорат банклари актив операциялари билан боғлиқ рискларни бошқариш усулларини қайта кўриб чиқиш ва методологик такомиллаштиришни талаб қилади.
Бўтабоев , М. ., & Эшматов , М. . (2025). ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИДА ТИЖОРАТ БАНКЛАРИ РИСКЛАРИНИ БОШҚАРИШНИНГ ҲУҚУҚИЙ АСОСЛАРИНИ ТАКОМИЛЛАШТИРИШ. Евразийский журнал права, финансов и прикладных наук, 5(4), 66–73. извлечено от https://in-academy.uz/index.php/EJLFAS/article/view/49455
Тижорат банкларининг ликвидлилигини бошқаришга қўйиладиган талаблар тўғрисидаги Низом. Ўзбекистон Республикаси Марказий Банки Бошқарувининг 22.07.2015 йилдаги 19/14-сонли қарори билан тасдиқланган ва Ўзбекистон Республикаси Адлия Вазирлиги томонидан 13.08.2015 йилда 2709-сон билан рўйҳатга олинган.
«Ўзсаноатқурилишбанк» АТБ молиявий ҳисоботлари.
Марказий банка тақдим этиладиган ҳисобот шакллари.
Тижорат банкларининг банк назорати бўйича Ўзбекистон Республикаси Марказий Банкига тақдим этиладиган ҳисоботларни тўлдириш бўйича йўриқнома. ЎзР МБ №8 08.02.2001 й.
Ўзбекистон Республикаси Марказий банки бошқарувининг “Банклар ва банклар гуруҳларининг таваккалчиликларни бошқариш тизимига доир талаблар тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида” 2023 йил 7 мартдаги 4/11-сон қарорига 1-ИЛОВА билан тасдиқланган “Банклар ва банклар гуруҳларининг таваккалчиликларни бошқариш тизимига доир талаблар тўғрисидаги” Низом [Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги томонидан 2023 йил 18 апрелда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 3427].