ФУҚАРОЛАРНИ НОҚОНУНИЙ МИГРАЦИЯ ВА ОДАМ САВДОСИДАН АСРАШНИНГ АЙРИМ МАСАЛАЛАРИ
Ушбу мақола ноқонуний миграция ва одам савдоси феноменларининг глобал ва миллий ўлчовлардаги муаммоларини таҳлил қилади. Фуқароларни ушбу хавфли жараёнлардан асрашнинг ҳуқуқий, ижтимоий ва ташкилий жиҳатлари кўриб чиқилади. Мақолада хусусан, миграциянинг сабаблари, одам савдоси қурбонларини ҳимоя қилиш механизмлари, давлат органларининг роли ва халқаро ҳамкорликнинг самарадорлиги муҳокама қилинади. Таҳлил натижасида фуқароларни асраш бўйича амалий тавсиялар берилади, шунингдек, О‘збекистондаги вазият ва реформалар мисол сифатида келтирилади. Мақола ҳуқуқшунослар, ижтимоий ишчилар ва давлат идоралари учун амалий аҳамиятга эга
“Ички ишлар органларининг фаолияти самарадорлигини тубдан ошириш, жамоат тартибини, фуқаролар ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаат¬ларини ишончли ҳимоя қилишни таъминлашда улар¬нинг масъулиятини кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ-5005-сонли фармони // Ўзбекистон Республикаси қонун ҳужжатлари тўплами. – 2017. – №15. – 243-м.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёевнинг “Конститутциянинг 24-йиллига бағишланган тантанали маросимда сўзлаган нутқи”, Т–2016 йил.
Мирзиёев Ш.М. Миллий тараққиёт йўлимизни қатъият билан давом эттириб, янги босқичга кўтарамиз. – Т.: “Ўзбекистон” НМИУ, 2017.
Б.И.Эгамбердиев. “Миграция соҳасидаги миллий қонунчиликни такомиллаштиришга оид айрим масалалар” Ўзбекистон Республикаси ИИВ Академияси ахборотномаси. – Т.:, 2020. – № 1 (44)-сон 153-б.
кодекслар тўпламижпк_uz.htm.