OILA VA IJTIMOIY HIMOYA TIZIMINING O‘ZBEKISTONDAGI RIVOJLANISH TENDENSIYALARI
Ushbu tezisda O‘zbekistonda oila va ijtimoiy himoya tizimi o‘rtasidagi uzviy bog‘liqlik tahlil qilingan. Mustaqillik yillaridan boshlab amalga oshirilayotgan ijtimoiy siyosat va islohotlar, jumladan, “Temir daftar”, “Ijtimoiy himoya yagona reyestri”, “Mahalla bankirlari” instituti va “Ijtimoiy shartnoma” mexanizmlarining ahamiyati yoritilgan. Tezisda, shuningdek, oilani qo‘llab-quvvatlash va aholining kambag‘allikdan chiqarilishida zamonaviy yondashuvlarning roli ko‘rib chiqilgan. Oila va ijtimoiy himoya tizimi orqali jamiyat barqarorligi va iqtisodiy farovonlikka erishish masalasi asosiy e’tiborga olingan.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi. [Matn] Rasmiy nashr. – Toshkent: “O‘zbekiston” nashriyoti, 2023. – 28-29 betlar. – ISBN 978-9943-9506-0-3.
Aliyev M. K. “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimining aholini ijtimoiy himoya qilishdagi o‘rni // Yashil iqtisodiyot va taraqqiyot. – 2023. – №11-12. – B. 984-986. – ISSN 2992-8982.
Yangi O‘zbekiston: Milliy tiklanishdan – milliy yuksalish sari // Yangi O‘zbekiston ijtimoiy-siyosiy gazetasi. – 2025. – 5-mart. – №45 (1371). – B. 1-4. – ISSN: yo‘q. – URL: www.yuz.uz.
O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining ”Oilalarni kambag'allikdan chiqarishga qaratilgan ko'mak choralarini ko'rsatishga doir tartib-taomillarni takomillashtirish to'g'risida” O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori, 27.02.2025 yildagi 125-sonhttps://lex.uz/ru/docs/-7410357