BOSHLANG'ICH SINFLARDA "TARBIYA" FANINI O'QITISHDA INNOVATSION METODLARDAN FOYDALANISH METODIKASI
Keyingi yillarda boshlang'ich sinf o'quvchilarining ta’lim va tarbiyasini yaxshilash yo‘llarini izlash yo‘nalishida boshlang‘ich sinf o‘qituvchilarining faolligi oshdi. Bu ta'lim jarayonining yo'nalishini o'zgartirishda, uning umumiy ta'limning davlat standartlari kontseptsiyasiga mos keladigan har bir bolaning shaxsini rivojlantirish uchun shart-sharoitlarni yaratishga yo'naltirilishida namoyon bo'lmoqda. Shaxsiy rivojlanish muayyan shartlar va harakatlarni talab qilmoqda. Yangi ta'lim standartlari ochiqlik, xilma-xillik, moslashuvchanlik bilan ajralib turadigan va o'qituvchi o'z ta'lim yo'lini va maktabga moslashish yo'lini tanlaydigan sharoitlarni taklif qilmoqda. Shu bois, mazkur maqolaning asl maqsadi boshlang'ich sinflarga "Tarbiya" fanini o'qitishda innovatsion metodlarni tadbiq qilishdan iboratdir. Tadqiqot natijasiga ko'ra, boshlang'ich sinflarda "Tarbiya" fanini o'qitishda maqola ta'sis etilgan innovatsion metodlardan foydalanish samarali natija berdi.
www.lex.uz / O'zbekiston Respublikasining Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 6-iyundagi 422-son qarori
T.G’offorova .”BOSHLANG’ICH TA’LIMDA ZAMONAVIY PEDAGOGIK TEXNOLOGIYALAR” “Tafakkur nashriyoti”- 2011.
Варегина Ф.В. Дидактические условия формирования учебных навыков у младших школьников: Автореф. дис. .канд. пед. наук. Л., 1980.
Петровский А.В. Возрастная и педагогическая психология. –
М.: Просвещение – 1973. – 288 с.