ВОЯГА ЕТМАГАН ШАХСНИ ҒАЙРИИЖТИМОИЙ ХАТТИ-ҲАРАКАТЛАРГА ЖАЛБ ЭТГАНЛИК УЧУН ЖИНОИЙ ЖАВОБГАРЛИКНИНГ ИЖТИМОИЙ ҲУҚУҚИЙ ЗАРУРАТИ
Мақолада вояга етмаган шахсни ғайриижтимоий хатти-ҳаракатларга жалб этганлик учун жиноий жавобгарлик билан боғлиқ масалалар илмий-назарий жиҳатдан таҳлил қилинган. Хусусан, муаллиф томонидан вояга етмаганлардан жиноят содир қилиш мақсадида фойдаланишнинг ижтимоий хавфлилик даражасининг юқорилигига оид муаммоларга алоҳида эътибор қаратилиб, ушбу соҳадаги қонунчиликни такомиллаштиришга  оид таклифлар илгари сурилган.
Ашурова, Н. (2023). ВОЯГА ЕТМАГАН ШАХСНИ ҒАЙРИИЖТИМОИЙ ХАТТИ-ҲАРАКАТЛАРГА ЖАЛБ ЭТГАНЛИК УЧУН ЖИНОИЙ ЖАВОБГАРЛИКНИНГ ИЖТИМОИЙ ҲУҚУҚИЙ ЗАРУРАТИ. Евразийский журнал права, финансов и прикладных наук, 3(5), 13–18. извлечено от https://in-academy.uz/index.php/EJLFAS/article/view/13781
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 7 февралдаги ПФ-4947-сон «Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантириш бўйича Ҳаракатлар стратегияси тўғрисида»ги Фармони // Ўзбекистон Республикаси қонун ҳужжатлари тўплами, 2017й., 6-сон, 70-модда.
Корнеева А.В. Понятие и признаки преступления. Уголовное право Российской Федерации. Общая часть.- М; “Юристь”, 2001, - С. 152.
Ниёзова С.С. Абдуқодиров Ш. Вояга етмаган шахсни ғайриижтимоий хатти-ҳаракатларга жалб қилиш жиноятининг ижтимоий хавфлилиги. Ёшларга оид давлат сиёсатининг ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш.- Тошкент.: ТДЮИ, 2008. -Б. 168.
Ахроров Б. Вояга етмаганларни жиноий фаолиятга жалб қилишнинг олдини олиш ва жиноий- ҳуқуқий кураш чоралари. Қонун ҳимоясида. 2001.№1. –Б. 24.
Юридическая энциклопедия. Тихомирова Л.В, Тихомиров М.Ю. Изд-5. М. – 2002 г. –С.136.
Рустамбаев М.Х. Ўзбекистон Республикаси жиноят ҳуқуқи курси. Том 3. Дарслик. 2-нашр, тўлдирилган ва қайта ишланган – Т.: Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси Ҳарбий-техник институти, 2018. – 208 бет.
Рустамбаев М.Х.Жиноят Кодексига шарҳлар. Махсус қисм. -Тошкент.: Адолат, 2016. –Б. 122-123
Ахроров Б., Абдуллаева Я. Вояга етмаганларни жиноий фаолиятга жалб қилишнинг олдини олиш ва жиноий –ҳуқуқий кураш чоралари. Қонун ҳимоясида. 2001, № 3. –Б. 24-25.
Усманова М. А., Ахмедова М. Т. ҲУҚУҚБУЗАРЛИКЛАРНИНГ САБАБЛАРИ ВА УЛАРНИНГ СОДИР ЭТИЛИШИГА ИМКОН БЕРГАН ШАРТ-ШАРОИТЛАР //Ta’lim fidoyilari. – 2022. – Т. 15. – №. 1. – С. 162-167.