ЎЗБЕКИСТОНДА ХОТИН-ҚИЗЛАР ГЕНДЕР ТЕНГЛИГИ МАСАЛАЛАРИ: МУАММО ВА ЕЧИМЛАР
Мазкур мақола орқали ҳозирги вақтда жаҳонда кенг муҳокама қилинаётган долзарб масалалардан бири бўлган хотин-қизлар гендер тенглиги муаммоси тавсиф ва таҳлил қилинган. Хусусан, бу соҳада Ўзбекистонда олиб борилаётган ислоҳотлар тўғрисида сўз юритилиб, унда гендер тенглик масаласини давлат сиёсати миқёсида ҳал этиш вазифалари, жамиятда аёлларнинг ўрни, мавқеи, уларни ҳуқуқий жиҳатдан ҳимоя қилиш, ҳар қандай тазйиқлардан, камситилишлардан муҳофаза қилиш муҳим вазифа сифатида қаралган.
Атаханов , Р. . (2023). ЎЗБЕКИСТОНДА ХОТИН-ҚИЗЛАР ГЕНДЕР ТЕНГЛИГИ МАСАЛАЛАРИ: МУАММО ВА ЕЧИМЛАР. Евразийский журнал права, финансов и прикладных наук, 3(12), 33–38. извлечено от https://in-academy.uz/index.php/EJLFAS/article/view/24226
https://lex.uz/docs/4494849 “Хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлар кафолатлари тўғрисида” Ўзбекистон республикасининг қонуни қонунчилик палатаси томонидан 2019 йил 17 августда қабул қилинган сенат томонидан 2019 йил 23 августда маъқулланган . 03.09.2019 дан кучга кирган.
https: //lex.uz/docs/5466673 “2030 йилга қадар Ўзбекистон республикасида гендер тенгликка эришиш стратегиясини тасдиқлаш ҳақида” Ўзбекистон республикаси олий мажлиси сенатининг28.05.2021 йил қарори. https://lex.uz/en/docs/6345528 “2030 йилга қадар Ўзбекистон республикасида гендер тенгликка эришиш стратегиясининг 2021-2022 йилдаги ижроси ҳамда уни амалга ошириш бўйича 2023 йилга мўлжалланган чора-тадбирларни тасдиқлаш ҳақида Ўзбекистон республикаси олий мажлиси сенатининг 28.12.2022 қарори
Ўзбекистон Республикаси Оила ва Меҳнат кодексларининг гендер экспертизаси. Ташкент -2008. Б.9-10
Каримова М. А., Нажимидинова Д. Ғ. Фарзанд туғилиши ва бола тарбияси билан боғлиқ урф-одатларда зардуштийлик излари //Journal of new century innovations. – 2023. – Т. 12. – №. 1. – С. 69-76.
Халилова, Н. (2022). Ўсмирлик даврида рефлексивликни ривожланиш хусусиятлари. Общество и инновации, 3(4/S), 257-262.
Халилова, Н. И. (2021). Значимость рефлексивных процессов в формировании нравственности личности, в высказываниях великих восточных мыслителей, с точки зрения современной психологической науки. Рекомендовано к печати Ученым советом Института психологии имени ГС Костюка НАПН Украины (Протокол№ 13 от 25 ноября 2021), 176.