O‘ZBEKISTON KORPORATIV SEKTORIDA ESG HISOBOTLARINING HOLATI VA RIVOJLANISH ISTIQBOLLARI
Ushbu maqolada O‘zbekiston korporativ sektorida ESG (Environmental, Social, Governance) hisobotlarining joriy holati, institutsional rivojlanish darajasi va istiqbollari tizimli ravishda tahlil qilinadi. Tadqiqotda xalqaro standartlar (GRI, IFRS S1/S2, ESRS) bilan milliy amaliyot o‘rtasidagi tafovutlar aniqlanib, davlat va xususiy sektor kesimida ESG hisobotdorligining shakllanish jarayoni solishtirma tahlil asosida baholanadi. Empirik ma’lumotlar va so‘nggi yillarda qabul qilingan normativ-huquqiy hujjatlar asosida O‘zbekistonda ESG hisobdorligining asosiy drayverlari va mavjud institutsional cheklovlari aniqlanadi. Xulosa qismida korporativ boshqaruvni takomillashtirish, shaffoflikni oshirish va xalqaro investorlar ishonchini mustahkamlash nuqtai nazaridan ESG hisobotlarini rivojlantirish bo‘yicha amaliy tavsiyalar beriladi.
PricewaterhouseCoopers (PwC). (2024, iyul). ESG Awareness: Узбекистан. PwC Uzbekistan.
KPMG Valuation & Consulting LLC. (2024, mart). ESG: Роль устойчивого развития в трансформации бизнеса. KPMG Uzbekistan.
UzAssets AJ. (2024, 5 mart). Дорожная карта устойчивого развития в соответствии с принципами ESG (ESG Roadmap). UzAssets.
UzAssets AJ. (2025, 18 mart). ESG-отчетность госкомпаний Узбекистана. UzAssets.
KPMG Audit (Uzbekistan). (2025). Раскрытие нефинансовой отчетности компаниями UzAssets. KPMG.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti. (2023, 11 sentabr). “O‘zbekiston — 2030” strategiyasi to‘g‘risida (PF-158-son Farmon). Lex.uz.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti. (2024, 21 fevral). “O‘zbekiston — 2030” strategiyasini “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risida (PF-37-son Farmon). Lex.uz.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti. (2025, 30 yanvar). “O‘zbekiston — 2030” strategiyasini “Atrof-muhitni asrash va ‘yashil iqtisodiyot’ yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risida (PF-16-son Farmon). Lex.uz.
Xalq Bank. (2024). 2023 ESG Report. ATB “Xalq banki”. (Veb-sahifa va havola: ESG bo‘limi).
Kapitalbank. (2024). Sustainability Report 2024. JSCB Kapitalbank.
Uzbekneftegaz JSC. (2023). Sustainability Report 2022: Caring About Future Generations. Uzbekneftegaz.
Uztransgaz JSC. (2022). Sustainability Report 2022. Uztransgaz.
“O‘zbekgidroenergo” AJ. (2023, 19 dekabr). O‘zbekistonda birinchi bo‘lib ESG reytingi olindi. Yangi O‘zbekiston (yuz.uz).
UzKimyoSanoat JSC. (2025, 20 fevral). S&P Global tomonidan ESG bahosi — 29 ball. UzDaily.
Navoiyuran JSC. (2025, 12 aprel). Sustainable Fitch tomonidan ESG reytingi: daraja “3”, 55 ball. UzDaily; Yuz.uz.
O‘zbektelekom AJ. (2025, 17 sentabr). Sustainable Fitch Uztelecom’ga 73 ball ESG bahosini berdi. Kun.uz; Sustainable Fitch.
IFRS Foundation (ISSB). (2023, iyun). IFRS S1: General Requirements for Disclosure of Sustainability-related Financial Information. IFRS Foundation.
IFRS Foundation (ISSB). (2023, iyun). IFRS S2: Climate-related Disclosures. IFRS Foundation.
Republic of Uzbekistan. (2020). Progress in Uzbekistan: Environment, Social and Governance Report 2020.
Kursiv.media maqolasi: “CSRD va O‘zbekiston: Yevropa standartlarining biznesga ta’siri” (2025)