O‘ZBEKISTON KORPORATIV SEKTORIDA ESG HISOBOTLARINING HOLATI VA RIVOJLANISH ISTIQBOLLARI
Ushbu maqolada O‘zbekiston korporativ sektorida ESG (Environmental, Social, Governance) hisobotlarining joriy holati, institutsional rivojlanish darajasi va istiqbollari tizimli ravishda tahlil qilinadi. Tadqiqotda xalqaro standartlar (GRI, IFRS S1/S2, ESRS) bilan milliy amaliyot o‘rtasidagi tafovutlar aniqlanib, davlat va xususiy sektor kesimida ESG hisobotdorligining shakllanish jarayoni solishtirma tahlil asosida baholanadi. Empirik ma’lumotlar va so‘nggi yillarda qabul qilingan normativ-huquqiy hujjatlar asosida O‘zbekistonda ESG hisobdorligining asosiy drayverlari va mavjud institutsional cheklovlari aniqlanadi. Xulosa qismida korporativ boshqaruvni takomillashtirish, shaffoflikni oshirish va xalqaro investorlar ishonchini mustahkamlash nuqtai nazaridan ESG hisobotlarini rivojlantirish bo‘yicha amaliy tavsiyalar beriladi.
“СУД ЭКСПЕРТЛИК ФАОЛИЯТИНИНГ ҲУҚУҚИЙ АСОСЛАРИ ВА УНИ ТАКОМИЛЛАШТИРИШНИНГ ДОЛЗАРБ МАСАЛАЛАРИ”
Мазкур мақолада Ўзбекистон Республикасида суд экспертлик фаолиятининг ҳуқуқий асослари, уни тартибга солувчи миллий қонунчилик нормалари ҳамда ушбу соҳани такомиллаштиришнинг долзарб йўналишлари таҳлил қилинади. Суд экспертизаси жиноят, фуқаролик, иқтисодий ва маъмурий ишлар бўйича одил судловни таъминлашда, процессуал қарорлар қабул қилишда, далилларнинг ишончлилигини баҳолашда муҳим ўрин эгаллайди. Мақолада “Суд экспертизаси тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни, Жиноят-процессуал кодекси, Фуқаролик процессуал кодекси, Иқтисодий процессуал кодекс ҳамда соҳавий норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар нормалари таҳлил қилиниб, уларнинг амалиётга татбиқ этилишидаги муаммолар ёритилади. Хусусан, экспертнинг процессуал мақоми, ҳуқуқ ва мажбуриятлари, эксперт хулосасининг далил сифатидаги ҳуқуқий табиати, экспертиза тайинлаш ва ўтказиш тартибининг амалдаги механизмлари илмий жиҳатдан асосланади.
“INTERDEPARTMENTAL COORDINATION OF MINISTRIES OF THE REPUBLIC OF KARAKALPAKSTAN IN THE IMPLEMENTATION OF STATE POLICY: INSTITUTIONAL MECHANISMS, LEGAL CONFLICTS, AND DIGITAL TRANSFORMATION
In the context of the large-scale administrative reform of “New Uzbekistan” (2022–2024), the issue of the effectiveness of public administration in regions with special legal status is becoming critically important. This study is devoted to a comprehensive constitutional, legal, and administrative analysis of the mechanisms of interdepartmental coordination between ministries and agencies of the Republic of Karakalpakstan (RK). The paper examines the unique administrative structure of “dual subordination,” in which the executive authorities of the RK are accountable both to the Zhokargy Kenes and the Council of Ministers of the RK, as well as to the relevant ministries of the Republic of Uzbekistan (RUz). Based on an analysis of legislation (the Constitutions of the RUz and the RK, LRU-682 “On Normative Legal Acts,” Presidential Decree DP-269), materials on law enforcement practice, and data from digital platforms (“E-qaror,” “Ijro.gov.uz”), systemic legal conflicts arising in the process of implementing national policy at the regional level are identified.
ТОВЛАМАЧИЛИК ЖИНОЯТЛАРИГА ФОШ ЭТИШНИНГ ЎЗИГА ХОС ЖИҲАТЛАРИ
Мақолада товламачилик билан боғлиқ жиноятларни (анъанавий товламачилик, рекет, шунингдек, кибермуҳитдаги замонавий товламачилик шакллари: ransomware, sextortion) фош этиш ва уларга қарши курашишнинг замонавий амалиётлари АҚШ, Европа Иттифоқи мамлакатлари, Ҳиндистон, МДҲ давлатлари мисолида қиёсий таҳлил қилинган. BMT/UNODCнинг кибертовламачиликка қарши тавсиявий характердаги чақирувлари кўриб чиқилди. Таҳлиллар асосида тезкор-қидирув, профилактик ва идоралараро ҳамкорликни такомиллаштириш бўйича амалий тавсиялар ишлаб чиқилди. Асосий эътибор товламачиликка қарши курашишга ихтисослаштирилган органларни бирлаштириш, хусусий сектор билан ҳамкорлик қилиш ва халқаро ахборот алмашиш зарурлигига қаратилган.