ОДАМ САВДОСИГА ҚАРШИ КУРАШИШ ТЎҒРИСИДАГИ ҚОНУНЧИЛИКНИНГ ТАКОМИЛЛАШТИРИШ - ДАВР ТАЛАБИ
Мазкур мақолада ҳозирги кунда бутун дунёда глобал авж олган одам савдоси жиноятлари ҳақидаги масалалари ёритилган. Хусусан, БМТнинг «Трансмиллий уюшган жиноятчиликка қарши кураш бўйича» конвенциясини ратификация қилиниши, Бу борада Ўзбекистон Республикаси Парламенти томонидан «Одам савдосига қарши кураш тўғрисида» қонуннинг қабул қилиниши, Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан «Одам савдосига қарши кураш самарадорлигини ошириш бўйича чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори қабул қилиниши ўрганилган
Аббосов , З. Р. (2022). ОДАМ САВДОСИГА ҚАРШИ КУРАШИШ ТЎҒРИСИДАГИ ҚОНУНЧИЛИКНИНГ ТАКОМИЛЛАШТИРИШ - ДАВР ТАЛАБИ. Евразийский журнал права, финансов и прикладных наук, 2(3), 34–41. извлечено от https://in-academy.uz/index.php/EJLFAS/article/view/1315
Каримов И.А.Эришган марралар билан чегараланмасдан бошлаган ислоҳатларимизни янги босқичга кўтариш –– бугунги кунда энг долзарб вазифамиздир.Ж.23.––Т.: «Ўзбекистон”2015.
БМТ Бош Ассамблеяси томонидан 1950 йилда қабул қилинган "Одам савдоси ва фоҳишаликнинг учинчи шахслар томонидан ишлатилишига қарши кураш тўғрисида"ги Конвенцияга.
Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодекси. 1994 й. (93-94-б) .
«Одам савдосига қарши кураш тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси қонуни (Янги тахрир).07.08.2020 й.
“Ўзбекистонда ёшларга оид давлат сиёсатини 2025 йилгача ривожлантириш” Концепцияси 18.01.2021 й.
“2017 — 2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича ҳаракатлар стратегиясини «ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили»да амалга оширишга оид давлат дастури тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Президентининг 03.02.2021 йилдаги ПФ-6155-сонли Фармони.
“Одам савдосидан жабрланган ёки одам савдосидан жабрланган деб тахмин қилинаётган шахсларни миллий даражадаги қайта йўналтириш тизимини тасдиқлаш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Махкамасининг 03.02.2021 йилда Қарори