ТИЖОРАТ БАНКЛАРИДАН УНДИРИЛДАГАН БЕВОСИТА СОЛИҚЛАРНИ БЮДЖЕТГА УНДИРИШ ТАРТИБИНИ ТАКОМИЛЛАШТИРИШ МАСАЛАЛАРИ
Мақолада тижорат банкларидан ундириладиган бевосита солиқларни давлат бюджетига ундириш тартибини такомиллаштириш масалалари таҳлил қилинган. Солиқ тўлови механизмлари, амалдаги ҳуқуқий асослар ҳамда хорижий мамлакатлар тажрибаси ўрганилган. Шунингдек, банклар фаолиятида солиқ юкини оптималлаштириш ва солиқ маъмуриятчилигини яхшилашга қаратилган илмий таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилган
Абдурахмонов, Қ. Х. (2022). Солиқ сиёсати ва унинг иқтисодий самарадорлиги. Тошкент: “Иқтисод-Молия”.
Азизов, Ш. Б. (2021). Тижорат банкларида бевосита солиқларни ундириш тартибини такомиллаштириш йўналишлари. Молия ва банк иши, 4(2), 45–53.
Жумаев, Ш. (2020). Солиқ тизимида даромад солиғини оптималлаштириш муаммолари. Иқтисод ва молия, 1(3), 22–29.
Каримов, А. (2019). Солиқ назарияси ва амалиёти. Тошкент: “Фан”.
Махмудов, Н. (2021). Банк секторини солиққа тортишда халқаро тажрибалар. Иқтисодий таҳлил журнали, 5(1), 37–44.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармони. (2020 йил 30 декабрь). Солиқ-бюджет сиёсати концепцияси тўғрисида. Президент.uz.
Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитаси. (2023). Ўзбекистон Республикасининг иқтисодий ва молиявий кўрсаткичлари. Тошкент: Давстатқўм.
OECD. (2021). Tax Administration 2021: Comparative Information on OECD and other Advanced and Emerging Economies. Париж: OECD Publishing.
World Bank. (2022). Uzbekistan: Strengthening Tax Revenue Mobilization for Inclusive Growth. Вашингтон, DC: World Bank Group.