IJTIMOIY O’ZGARISHLAR VA IQTISODIY TAHLIL: MUHAMMAD AAMINXO’JA MUQIMIY G’OYALARINING MAMLAKATIMIZ TARAQQIYOTIDA TUTGAN O’RNI
Main Article Content
Аннотация:
Ushbu maqolada adabiyotimizning yetuk namoyondalaridan biri, ibratli hayot yo’li sohibi Muhammad Aminxo’ja Muqimiy asarlaridagi ijtimoiy-siyosiy va iqtisodiy qarashlar, ularning talqini va bugungi kunda tutgan o’rni haqida so’z boradi. Ma’lumki u barcha asarlarida insonlarni ezgulik va halollikka chorlab, xalqning haqqidan qo’rqishni targ’ib qilgan. Uning “Tanobchilar”, “Avliyo”, “Hajvi Viktoriya” kabi hajviyalari, “Sayohatnoma” kabi asarlari va yuzlab she’rlari xalq orasida tanilgan bo’lsa-da, uning hali ko’plab kitobxonga yetib bormagan asarlari, misralari ham katta ahamiyatga ega.
Article Details
Как цитировать:
Библиографические ссылки:
O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoyevning Adiblar xiyoboni ochilish marosimidagi nutqidan. 2020 yil, 20 may.
Maxmudov N.M., Avazov N.R. “Muqimiyning iqtisodiy qarashlari”. Ilmiy risola. – T.:”IQTISODIYOT”, 2021.
Biz bilmagan Muqimiy (Yangi aniqlangan asarlar to’plami). – Toshkent: Muharrir, 2019.