IJTIMOIY HIMOYA YAGONA REESTR – AHOLINING IJTIMOIY HIMOYASINI TA'MINLASHDA SAMARALI VOSITA SIFATIDA
Ushbu maqolada O‘zbekiston Respublikasida joriy etilgan “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” tizimining mazmun-mohiyati, asosiy funksiyalari va uning ijtimoiy adolatni ta’minlashdagi o‘rni yoritilgan. Shuningdek, tizim orqali yordamga muhtoj aholiga ko‘rsatilayotgan xizmatlar, ularning ochiqligi va samaradorligi tahlil qilingan. Mazkur reyestr orqali ijtimoiy himoyaning yangi va raqamlashtirilgan bosqichga o‘tganligi asoslab berilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 3-avgustdagi PQ–4797-sonli qarori "Ijtimoiy himoya yagona reyestri tizimini joriy etish to‘g‘risida".
O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi va "Ijtimoiy himoya milliy agentligi" rasmiy axborotlari – https://www.moliya.uz
"Ijtimoiy himoya yagona reyestri: imkoniyatlar va istiqbollar" – O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi, 2022-yilgi tahliliy hisobot.
Karimov, D. (2021). Ijtimoiy yordam tizimlarining raqamlashtirilishi va ularning samaradorligi. Toshkent: Iqtisodiyot nashriyoti.
UNDP Uzbekistan. (2022). Digitalizing Social Protection in Uzbekistan: Challenges and Achievements. BMT Taraqqiyot Dasturi hisobotlari.
World Bank. (2021). Uzbekistan Social Protection System Review. Washington, D.C.: World Bank Publications.