SUV RESURSLARIDAN FOYDALANISHNING DEMOGRAFIK VA IJTIMOIY KO‘RSATKICHLARGA TA’SIRI
Suv resurslarining demografik va ijtimoiy ko‘rsatkichlarga ta’siri – bugungi kunda global va mahalliy miqyosda dolzarb muammo. Ushbu maqolada suv manbalarining aholi zichligi, urbanizatsiya, migratsiya, sog‘liq, qishloq xo‘jaligi va iqtisodiy faoliyat kabi ijtimoiy-iqtisodiy jihatlar bilan bog‘liqligi tahlil qilinadi. Misol tariqasida O‘zbekistonning turli hududlarida, xususan, daryo bo‘ylari va cho‘l zonalarida, aholi joylashuvi va yashash sharoitlarining suv bilan ta’minlanishga bog‘liqligi ko‘rib chiqiladi. Shu jumladan, suv tanqisligi, yerosti suvlari pasayishi, sho‘rlanish, sug‘orish tizimidagi muammolar, migratsiya hamda infratuzilmalar va xizmatlar (ichimlik suvi, sanitariya, sog‘liqni saqlash) bilan bog‘liq ijtimoiy oqibatlar tahlil qilinadi. Maqolada davlat siyosati, suv boshqaruvi va barqaror foydalanish strategiyalarining ahamiyati va zarurati ta’kidlanadi.
Axmedov, S. (2023). O‘zbekistonda suv zaxiralaridan foydalanishning retrospektiv tahlili. Yashil Iqtisodiyot va Taraqqiyot ju
Boymurotov, S. O‘zbekistonda suv resurslaridan oqilona foydalanishda soliq mexanizmlari ta’sirini oshirish masalalari. Yashil Iqtisodiyot va Taraqqiyot jurnali.
Sulaymonov, M. Aqlli sug‘orish tizimlari yordamida suv resurslaridan samarali foydalanish: O‘zbekiston tajribasi.
Lutfullayeva, N. B., Abdihakimov, B. I., & Jumayev, O. X. (2023). O‘zbekistondagi suv tanqisligi: ehtimoliy qurg‘oqchilik va jiddiy tus olgan ekologik muammolar.
“O‘zbekistonda suv resurslari taqchilligi: muammolar va yechimlar.” Gray Matter maqolasi.
“O‘zbekistonda foydalaniladigan suv resurslari 90 foizi qishloq xo‘jaligiga to‘g‘ri kelyapti.” Kun.uz nashri
“Prezident ekologik muammolar va suv tanqisligi haqida gapirdi.” Kun.uz maqolasi.
“22 mart – Butunjahon suv resurslari kuni doirasida suv resurslari masalalariga bag‘ishlangan ilmiy amaliy anjuman.” O‘zbekiston Respublikasi Hukumat portali.
“O‘zbekistonda suv resurslari boshqaruvi yangilanadi.” One.uz maqolasi.
“Suv resurslarini boshqarish – ekologiya va barqaror kelajak uchun muhim qadam.” UzA nashri.
PNAS. Finding water scarcity amid abundance using human–natural system models. (Global ilmiy maqola)
Kabulov, A., Normatov, I., Saymanov, I., Baizhumanov, A., Yarashov, I. “Models, methods and algorithms for monitoring environmental impact on agricultural production.”