РАҚАМЛИ ТЕХНОЛОГИЯЛАР ОРҚАЛИ МАҲАЛЛИЙ СОЛИҚЛАРНИ БОШҚАРИШНИ ТАКОМИЛЛАШТИРИШ: МЕТОДОЛОГИК ВА АМАЛИЁТ ЙЎНАЛИШЛАРИ
Мазкур мақолада рақамли иқтисодиёт шароитида маҳаллий солиқлар бўйича солиқ маъмуриятчилиги механизмини такомиллаштиришнинг методологик асослари ва амалий йўналишлари тадқиқ этилган. Рақамли технологиялар, катта маълумотлар таҳлили, ахборот тизимлари интеграцияси ҳамда хавф-хатарларга асосланган назорат механизмларининг маҳаллий бюджет даромадларини оширишдаги ўрни илмий жиҳатдан асосланган. Шунингдек, маҳаллий солиқларни рақамлаштириш орқали солиқ базасини кенгайтириш, солиқ интизомини мустаҳкамлаш ва бюджет прогнозларининг аниқлигини таъминлаш имкониятлари таҳлил қилинган. Тадқиқот натижалари маҳаллий бюджетларнинг молиявий барқарорлигини таъминлаш ва солиқ маъмуриятчилигини замонавий рақамли механизмлар асосида трансформация қилиш бўйича амалий таклифларни ишлаб чиқишга хизмат қилади.
Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва молия вазирлиги. Давлат бюджети ижроси тўғрисидаги ҳисоботлар, 2024–2025 йй.
Ўзбекистон Республикаси Солиқ қўмитаси маълумотлари, 2025 й.
World Bank. Digital Transformation in Tax Administration, 2022.
OECD. Tax Administration 2023: Comparative Information on OECD and other Advanced and Emerging Economies, Paris, 2023.
Ollokulova F. Mahalliy budjet daromadlari shakllanishi va muammolarining amaliy holati va tahlili //YASHIL IQTISODIYOT VA TARAQQIYOT. – 2023. – Т. 1. – №. 8.
Xayriddinov, A. (2022). Mahalliy budjet daromadlarini shakllantirishda me’yoriy ajratmalar tizimini takomillashtirish masalalari. Iqtisodiyot va moliya, №4, 56–63.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 29-iyunda “Oʻzbekiston Respublikasining soliq siyosatini takomillashtirish konsepsiyasi toʻgʻrisida”gi PF-5468-son Farmoni.