ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ ФУҚАРОСИНИНГ МАМЛАКАТ ҲУДУДИДАН ЧИҚАРИБ ЮБОРИЛИШИНИ ЁКИ БОШҚА ДАВЛАТГА БЕРИЛИШИНИ ТАЪҚИҚЛОВЧИ МИЛЛИЙ НОРМАЛАР ТАҲЛИЛИ
Халқаро стандартлар ва ҳуқуқ меъёрларига кўра, ҳар бир фуқаро у фуқароликни қандай асослар билан қўлга киритганидан қатъий назар давлат ўз ҳудудида ҳам, ундан ташқарида ҳам уни ҳуқуқий ҳимоя қилиш ва унга ҳомийлик кўрсатишни кафолатлайди. “Фуқаролик” шахснинг давлат билан ўзаро ҳуқуқлари, мажбуриятлари ва жавобгарлиги йиғиндисида ифодаланадиган ҳамда инсон қадр-қиммати, асосий ҳуқуқлари ва эркинликларини эътироф этиш ҳамда ҳурмат қилишга асосланган доимий сиёсий-ҳуқуқий алоқасидир.
Юлдашев, Д. . (2023). ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ ФУҚАРОСИНИНГ МАМЛАКАТ ҲУДУДИДАН ЧИҚАРИБ ЮБОРИЛИШИНИ ЁКИ БОШҚА ДАВЛАТГА БЕРИЛИШИНИ ТАЪҚИҚЛОВЧИ МИЛЛИЙ НОРМАЛАР ТАҲЛИЛИ. Евразийский журнал права, финансов и прикладных наук, 3(4), 7–9. извлечено от https://in-academy.uz/index.php/EJLFAS/article/view/11959