YERGA NISBATAN HUQUQBUZARLIK HOLATLARI KUZATILGAN VILOYATLAR TAHLILIY MA’LUMOT
Ushbu maqolada O‘zbekiston Respublikasida yerga nisbatan huquqbuzarlik holatlarining eng ko‘p uchraydigan viloyatlari va ularning asosiy sabablari tahlil qilindi. Yerga oid huquqbuzarlik tushunchasi, ularning turlari, tarqalish darajasi va asosiy omillari yoritilgan. Statistik ma’lumotlarga asoslanib, eng ko‘p huquqbuzarlik kuzatilgan hududlar – Toshkent, Farg‘ona, Samarqand, Surxondaryo va Qashqadaryo viloyatlari batafsil tahlil qilindi.
T.X.Boltayev, Q.Raxmonov Geoaxborot tizimining ilmiy asoslari, Toshkent- 2015, 3-225.
O‘zbekiston Respublikasi yer fondi hisoboti 2022-2023- yillar holati bo‘yicha. 163-165 betlar.
“Yer uchastkalariga kadastr raqamlari bilan chegara belgilarini obyektlarga o‘rnatish” №000764 . 17.04.2018.
“Land administration and its impact on economic development” 2016, april. DOI: 10.13140/RG 2,1.4139,9281. P 2-3.
A.R.Bobojonov, A.M.Muqumov, Z,X,Xafizova, B.V.Xalilova “Yerdan foydalanishni integratsion boshqarish “. - O‘quv qo‘llanma, T.: TIQXMMI 2017. 100-104 betlar.
A.R.Bobojonov, A.M.Muqumov, Z,X,Xafizova, B.V.Xalilova «Xududlarni rivojlantirish “. - O‘quv qo‘llanma, T.: TIQXMMI 2017. 79-84 betlar.
A.R.Bobojonov, A.M.Muqumov, Z,X,Xafizova, B.V.Xalilova “Yerdan foydalanishni integratsion boshqarish“. - O‘quv qo‘llanma, T.: TIQXMMI 2017. 112-119 betlar.
O‘zbekiston Respublikasining O‘zboshimchalik bilan egallab olingan yer uchastkalariga hamda ularda qurilgan binolar va inshootlarga bo‘lgan huquqlarni e’tirof etish to‘g‘risida O‘RQ-937-son qonuni 05.08.2024 yildagi
O‘zbekiston Milliy axborot agentligi (O‘zA). 2023-yil, Kadastr agentligi Farg‘ona viloyati 2022-yilda amalga oshirilgan ishlar.