YANGI O‘ZBEKISTONDA TASHABBUSLI BYUDJET LOYIHALARINI AMALGA OSHIRISH VA RIVOJLANTIRISH ISTIQBOLLARI: IJTIMOIY-FALSAFIY TAHLIL
Maqolada Oʻzbekistonda soʻnggi yillarda joriy etilgan “Tashabbusli byudjet” (Participatory / Initiative Budget) jarayonlari ijtimoiy-falsafiy nuqtai nazardan tahlil qilinadi. Loyihaning paydo boʻlishi, huquqiy-institutsional asoslari, amaliy natijalari va ijtimoiy taʼsir mexanizmlari ko‘rib chiqiladi; shuningdek, dastur amalga oshirishdagi muammolar va takomillashtirish istiqbollariga oid tavsiyalar beriladi. Maqola empirik va nazariy dalillarga tayangan holda fuqarolarning moliyaviy ishtirokchiligi tamoyillari, ijtimoiy adolat, jamoatchilik nazorati va davlat-fuqaro munosabatlarining yangicha modeli jihatidan baholanadi.
Risqimov , R. . (2025). YANGI O‘ZBEKISTONDA TASHABBUSLI BYUDJET LOYIHALARINI AMALGA OSHIRISH VA RIVOJLANTIRISH ISTIQBOLLARI: IJTIMOIY-FALSAFIY TAHLIL. Central Asian Journal of Academic Research, 3(10), 87–90. Retrieved from https://in-academy.uz/index.php/cajar/article/view/61748