O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASIDA SUG‘URTA BOZORI RIVOJLANISHINING ASOSIY TENDENSIYALARI
Moliyaviy tizim moliyaviy barqarorligi bu moliyaviy tizimning, yaʼni moliya muassasalari, bozorlar va bozor infratuzilmalarining ehtimoliy shoklar va nomutanosibliklarga bardosh bera olishi, shu bilan birga moliyaviy vositachilik funktsiyalarini bajara olmaslik ehtimolini pasaytirish qobiliyatidir. Moliyaviy barqarorlik maqsadi alohida moliya muassasasi emas, balki butun moliya tizimi barqarorligini taʼminlashdan iborat.Moliyaviy barqarorlik iqtisodiyotning barqaror rivojlanish asosi hisoblanadi. Moliya tiziming ajralmas bo’g’ini bu sug’urta bozori hisoblanadi. O’zbekitonda iqtisodiyotning barqaror rivojlanishida sug’urta kompaniyalarining o’rnini alohida takidlab o’tish lozim. Sug‘urta bozorini rivojlantirish, yangi turdagi sug‘urta xizmatlarini joriy etish va shu orqali sug‘urta kompaniyalarining moliyaviy barqarorligini ta'minlagan xolda ularning raqobatbardoshligini oshirish  mamlakat  iqtisodiyoti rivoji uchun muxim dastaklardan biri bo‘lib xizmat qiladi. Bu esa o‘z navbatida mavzuning bugungi kundagi islohotlarning dolzarb masalalaridan biri ekanligi ko‘rsatadi.
Moyliyev, M. . (2024). O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASIDA SUG‘URTA BOZORI RIVOJLANISHINING ASOSIY TENDENSIYALARI. Наука и инновация, 2(33), 20–23. извлечено от https://in-academy.uz/index.php/si/article/view/38898