MILLIY G‘OYA, MA’NAVIYAT ASOSLARI VA HUQUQ TA’LIMINING ZAMONAVIY RIVOJLANISH ISTIQBOLLARI
Ushbu maqolada milliy g‘oya, ma’naviyat asoslari va huquq ta’limining zamonaviy rivojlanish tamoyillari har tomonlama tahlil qilinadi. Milliy g‘oya va ma’naviyatning jamiyat barqarorligi, ijtimoiy totuvlik va shaxs kamoloti uchun tutgan o‘rni ilmiy asosda yoritilgan. Huquq ta’limining demokratik jamiyat qurishdagi roli, yoshlar huquqiy madaniyatini oshirishdagi zamonaviy metodlar, raqamli ta’lim vositalarining samaradorligi ham batafsil ko‘rib chiqilgan. Maqolada milliy g‘oya, ma’naviyat va huquq ta’limi o‘rtasidagi uzviylik, ularning integrativ yondashuv asosida rivojlanish istiqbollari, shuningdek, ta’lim tizimida zamonaviy texnologiyalarni qo‘llashning ijtimoiy ahamiyati asoslab berilgan. Tadqiqot natijalari zamonaviy pedagogika, davlat va huquq nazariyasi, ijtimoiy fanlar yo‘nalishidagi mutaxassislar, ta’lim muassasalari va yoshlar bilan ishlovchi pedagoglar uchun foydali ilmiy-amaliy xulosalarni taqdim etadi.
Karimov, I.A. Yuksak ma’naviyat — yengilmas kuch. Toshkent: Ma’naviyat, 2008. 176 b.
Jo‘rayev, M. Milliy g‘oya: asosiy tushuncha va tamoyillar. Toshkent: Akademiya, 2016. 240 b.
Sodiqov, Q. Huquqiy madaniyat va zamonaviy ta’lim. Toshkent: Adolat, 2020. 198 b.
To‘xtayev, B. Ma’naviyat asoslari. Toshkent: O‘zbekiston, 2019. 220 b.
UNESCO. Education for Global Citizenship. Paris, 2018. 112 p.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi. Toshkent: Adolat, 2023.
Hasanboyeva, O. Pedagogika va ma’naviy tarbiya metodlari. Toshkent: Fan va texnologiya, 2021. 210 b.