TRANSCHEGARAVIY SUV RESURSLARI MUAMMOSINING ZAMONAVIY TENDENSIYALARI
Mazkur maqolada Markaziy Osiyo mintaqasida transchegaraviy suv resurslaridan foydalanishning siyosiy-huquqiy asoslari, mintaqa davlatlari o‘rtasidagi manfaatlar muvozanati, suv diplomatiyasining rivojlanish tendensiyalari hamda suv xavfsizligini ta’minlash mexanizmlari tahlil qilinadi. Shuningdek, Amudaryo va Sirdaryo havzalari misolida suv taqsimoti muammolari va ularni hal etish bo‘yicha institutsional mexanizmlar yoritiladi.
Шулц В.Л., Машрапов Р. Ўрта Осиё гидрографияси, Тошкент, 1969.– 327 б.
http://sic.icwc-aral.uz Markaziy Osiyo davlatlararo muvofiqlashtiruvchi suv komissiyasi rasmiy sayti.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti yangilangan umumiy mamlakat tahlili: O’zbekiston. Toshkent – 2021 yil. https://uzbekistan. un.org/en/ download/68 186/126438.
Марказий Осиё ва қўшни минтақалардаги трансчегаравий ҳудудлар: ҳамкорлик имкониятлари ва муаммолари. I қисм. Халқаро илмий-амалий конференция материаллари (Самарқанд, 2022 йил 5-6 май). – Самарқанд, 2022. – 237 б.
“Suv va suvdan foydalanish to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasining Qonuni” №837-XII, 06.05.1993.