YANGI KONSTITUTSIYA – FAROVON HAYOT TAMOYILI
Yangi O'zbekiston o'z taraqqiyot yo'lini belgilab olar ekan, demokratik huquqiy davlat va adolatli fuqarolik jamiyati qurishni o'z oldiga pirovard maqsad qilib qo'ydi. Bu oliy maqsad yo'lida shu kungacha ko'pdan-ko'p ishlar amalga oshirildi. Ma'lumki, demokratik huquqiy davlat va adolatli fuqarolik jamiyatini konstitutsiya va qonun ustunligiga erishmay, ularni ham normativ hujjatlarda, ham amalda ta'minlamay turib qurib bo'lmaydi. Konstitutsiya va qonunlarning ustunligi prinsipi shuni anglatadiki, bunda barcha joriy qonunlar va me'yoriy-huquqiy hujjatlar yangi konstitutsiya asosida va unga muvofiq bo'lishi talab etiladi.
Shodiyeva , S. (2023). YANGI KONSTITUTSIYA – FAROVON HAYOT TAMOYILI. Бюллетень педагогов нового Узбекистана, 1(12), 8–10. извлечено от https://in-academy.uz/index.php/yopa/article/view/24039
Mirziyoyev SH.M. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti SH.Mirziyoyevning Oliy Majlisga murojaatnomasi. www.xs.uz rasmiy sayti. 20.12.2022
Mirziyoyev SH.M. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti SH.Mirziyoyevning Oliy Majlisga murojaatnomasi. www.xs.uz rasmiy sayti hamda “Xalq soʻzi”, 2018 yil 28 dekabr. 271-272 (7229-7230).
Mamurovna, Q. F., & Baxodirovna, N. G. (2022). KONSTITUTSIYA–FAROVON HAYOT TAMOYILI. Science and innovation, 1(B3), 126-128.