Мазкур мақолада ОИВ ва таносил касалликларини тарқатиш жиноятларини тергов қилишда молекуляр филогенетика усулларидан фойдаланишнинг назарий ва амалий масалалари таҳлил қилинади. Муаллиф вирус РНК кетма-кетлигини секвенирлаш орқали трансмиссия (юқтириш) занжирини ва йўналишини аниқлашнинг математик моделларини асослаб беради. Филогенетик дарахтларнинг “монофилетик” ва “парафилетик” алоқаларини криминалистик талқин қилиш бўйича тавсиялар берилган.
AXBOROTLASHGAN JAMIYATDA KUTUBXONALARNING RAQAMLI MUHITGA MOSLASHUV MODELI
Mazkur tadqiqot axborotlashgan jamiyat sharoitida kutubxonalarning raqamli muhitga moslashuv jarayonlarini kompleks ilmiy tahlil qilishga bag‘ishlangan. Tadqiqotning asosiy maqsadi zamonaviy kutubxonalarning an’anaviy faoliyatdan raqamli xizmatlar tizimiga o‘tish mexanizmlarini aniqlash hamda ularning barqaror va samarali moslashuv modelini ishlab chiqishdan iborat. Taklif etilayotgan model kutubxonalarning axborot-resurs markazi sifatidagi asosiy funksiyalarini saqlagan holda, foydalanuvchilarning o‘zgarib borayotgan axborot ehtiyojlariga moslashuvini ta’minlashga yo‘naltirilgan. Tadqiqotda tizimli yondashuv, qiyosiy-tahliliy metod, ilmiy manbalarni kontent-tahlil qilish hamda xorijiy va milliy kutubxonalar faoliyatining ilg‘or tajribalarini o‘rganish metodlaridan foydalanildi.
2026-02-09
ADDITIONAL MEASURES AIMED AT IMPLEMENTING AN INTEGRATED TARGETED WORKING SYSTEM TO CREATE A SAFE ENVIRONMENT IN THE MAHALLAS OF THE REPUBLIC
This scientific article analyzes the theoretical, legal, and organizational foundations for implementing a comprehensive targeted work system to create a safe environment in the mahallas of the republic. The essence and content of the priority tasks defined in the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PP-1 dated January 3, 2025, the role of social prevention institutions, mechanisms for stabilizing the criminogenic situation at the mahalla level, and issues of strengthening the personal accountability of responsible leaders are highlighted based on an integrated approach. Additionally, the causes and conditions of crimes committed by women and youth within family and domestic relationships were scientifically analyzed, and new working mechanisms based on the principle of "scientific conclusion - recommendation - result" were proposed. The article substantiates the need to integrate modern information and communication technologies and artificial intelligence into the process of ensuring public safety, and analyzes the achievement of a 1.5-fold reduction in crime in mahallas by 2025 using official statistical data. The research results have scientific and practical significance for strengthening social prevention in mahallas, ensuring cooperation between government bodies and the public, and improving the targeted management model..
2026-02-11
ЖАМОАТ ЖОЙЛАРИДА ТАМАКИ МАҲСУЛОТЛАРИ ВА НИКОТИН ИСТЕЪМОЛ ҚИЛИШ МОСЛАМАЛАРИДАН ФОЙДАЛАНИШ УЧУН МАЪМУРИЙ ЖАВОБГАРЛИКНИ ТАКОМИЛЛАШТИРИШ: МЖТК 56¹-МОДДАСИГА КИРИТИЛАЁТГАН ЎЗГАРТИШЛАРНИНГ ҲУҚУҚИЙ-АМАЛИЙ АСОСЛАРИ
Мақолада Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 56¹-моддасини такомиллаштириш орқали жамоат жойларида нафақат тамаки маҳсулотлари, балки никотин истеъмол қилиш мосламалари (электрон сигарета, вейп, тамакини қиздириш тизимлари ва ҳ.к.)дан фойдаланиш учун жавобгарликни аниқ ва бирхил қўллаш масалалари ёритилади. Амалдаги ҳуқуқий тартибда соҳавий қонун жамоат жойларида никотин истеъмол қилиш мосламаларидан фойдаланишни чеклашига қарамасдан, МЖтКдаги жавобгарлик нормасини татбиқ этишда предмет ва тушунчаларни уйғунлаштириш зарурати мавжудлиги асосланади. Таклиф этилаётган ўзгартишлар халқаро стандартлар (ЖСТ Тамакига қарши курашиш бўйича Рамкавий конвенцияси — WHO FCTC, 8-модда бўйича йўриқномалар) ҳамда электрон никотин маҳсулотлари бўйича эҳтиёт чоралари тамойиллари билан боғлиқ ҳолда таҳлил қилиниб, ҳуқуқни қўллаш амалиёти учун алгоритмлаштирилган ёндашув (далилларни қайд этишнинг минимал стандарти, профилактика механизмлари) таклиф этилади [1–5]..