BOSHLANG‘ICH SINF O‘QUVCHILARIDA MATEMATIK MASALALARNI YECHISH ORQALI MANTIQIY TAFAKKURNI SHAKLLANTIRISH
Matematika – bu nafaqat raqamlar yoki arifmetik amallar yig‘indisi, balki inson tafakkuri, bilim olish hamda atrof-muhit hodisalarini to‘g‘ri anglash, tahlil qilish, ularni sintez qilish, xulosalar chiqarish imkonini beruvchi eng dolzarb fanlardan biridir. Ayniqsa, boshlang‘ich sinf o‘quvchilarida matematik tafakkurni shakllantirish va rivojlantirish maktabda dastlabki kunlardanoq e’tibor berilishi kerak bo‘lgan muhim jarayonlardan hisoblanadi. Chunki inson hayoti davomida olib boriladigan barcha faoliyatlar, murakkab qarorlarni qabul qilish, atrof-muhit bilan muloqot qilish va hayotiy vaziyatlarni anglash asosan mantiqiy fikrlash, tahlil va sintez qobiliyatlariga bevosita bog‘liq.
Soliyev , I., & Ashuraliyeva , M. . (2026). BOSHLANG‘ICH SINF O‘QUVCHILARIDA MATEMATIK MASALALARNI YECHISH ORQALI MANTIQIY TAFAKKURNI SHAKLLANTIRISH. Bulletin of Students of New Uzbekistan, 4(2), 36–38. Retrieved from https://in-academy.uz/index.php/yota/article/view/74860
Karimov I.A., Matematika va uning o‘qitilishi, Toshkent, 2019.
Nazarov U., Boshlang‘ich sinflarda matematika darslarini o‘qitish metodikasi, Toshkent, 2020.
Abdullaeva D.G., Boshlang‘ich ta’limda matematik masalalarni yechish asoslari, Toshkent, 2021.
Ziyodova N.Y., O‘quvchilarda mantiqiy fikrlashni rivojlantirish yo‘llari, Toshkent, 2018.
Norqobilov D., Boshlang‘ich sinflarda matematika o‘qitish metodlari, Toshkent, 2022.
G‘aniyev Y.T., O‘quvchilar tafakkurini rivojlantirishda masalalarning o‘rni, Toshkent, 2017.
Mahkamova Z.F., Boshlang‘ich sinfda o‘qitish metodikasi, Toshkent, 2020.