O‘ZBEKISTONDA IPO JARAYONLARINI TAKOMILLASHTIRISH VA INVESTITSIYALARNI JALB ETISH ISTIQBOLLARI
O‘zbekiston iqtisodiyotini modernizatsiya qilish, davlat ulushini qisqartirish va xususiy sektorni rivojlantirish jarayonida kapital bozorini chuqurlashtirish ustuvor yo‘nalishlardan biri hisoblanadi. So‘nggi yillarda mamlakatda fond bozori infratuzilmasini takomillashtirish, qimmatli qog‘ozlar emissiyasini kengaytirish hamda IPO (Initial Public Offering) mexanizmlarini joriy etish borasida tizimli islohotlar amalga oshirilmoqda. IPO jarayonlari orqali korxonalar uchun uzoq muddatli moliyaviy resurslar jalb qilish, aholi jamg‘armalarini real sektor rivojiga yo‘naltirish hamda investitsion muhitni yaxshilash imkoniyati yuzaga keladi.
Napasova, D. (2026). O‘ZBEKISTONDA IPO JARAYONLARINI TAKOMILLASHTIRISH VA INVESTITSIYALARNI JALB ETISH ISTIQBOLLARI. Прикладные науки в современном мире: проблемы и решения, 5(3), 95–97. извлечено от https://in-academy.uz/index.php/zdaf/article/view/74569
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 27 oktabrdagi PF-6096-son Farmoni. “Kapital bozorini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 8 apreldagi PF-101-son Farmoni. “2022–2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi to‘g‘risida”.
O‘zbekiston Respublikasining “Qimmatli qog‘ozlar bozori to‘g‘risida”gi Qonuni. – O‘RQ-573-son (2019 yil 22 iyul).
O‘zbekiston Respublikasining “Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida”gi Qonuni. – O‘RQ-370-son (2014 yil 6 may, yangi tahriri bilan).
O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi. Davlat aktivlarini xususiylashtirish dasturi bo‘yicha rasmiy hisobotlar (2023–2024 yy.).
“Toshkent” Respublika fond birjasi (UZSE). 2023 yil yakunlari bo‘yicha birjaviy tahlil hisobotlari.
“Toshkent” Respublika fond birjasi (UZSE). 2024 yil I-yarim yillik bo‘yicha birjaviy tahlil ma’lumotlari.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki. 2023–2024 yillarda moliya bozori rivojlanishi bo‘yicha statistik sharhlar.
Kapital bozorini rivojlantirish agentligi. IPO va SPO jarayonlarini tashkil etish bo‘yicha metodik tavsiyalar.