TANQIDIY FIKRLASHNI RIVOJLANTIRISHDA MUAMMOLI TA’LIM VA MILLIY ILMIY MEROSNING METODIK IMKONIYATLARI
Ushbu maqolada globallashuv va raqamli taraqqiyot sharoitida talabalarda mustaqil hamda tanqidiy fikrlashni rivojlantirishning nazariy-metodologik asoslari yoritiladi. Mustaqil fikrlashning psixologik-mantiqiy mexanizmlari, muammoli vaziyatlarda fikr yuritish bosqichlari, interfaol metodlar orqali fikrlashni faollashtirish hamda muammoli ta’limning tanqidiy fikrlashni shakllantirishdagi roli ilmiy tahlil qilinadi. Shuningdek, Forobiy, Beruniy va Ibn Sino merosining zamonaviy ta’lim jarayonida fikrlash metodologiyasi sifatidagi ahamiyati asoslanadi.
Academic Research in Educational Sciences. Multidisciplinary Scientific Journal. Volume 3, Issue 4. 2022. B. 614–619. DOI: 10.24412/2181-1385-2022-4-614-619.
Yosh olimlar. Ilmiy-amaliy konferensiya materiallari: Talabalarda mustaqil fikrlashni rivojlantirishning dolzarbligi va interfaol metodlar. in-academy.uz. 2024. B. 5–6.
“Modern trends of teaching in the context of innovative and digital technologies in higher education: prospects, problems and solutions” International Scientific and Practical Conference. 2024-yil 29-noyabr. B. 611–612.
O‘zbekiston Respublikasi Qonuni. Ta’lim to‘g‘risida. O‘RQ-637-son. 23.09.2020. Qonunchilik ma’lumotlari milliy bazasi (Lex.uz).
O‘zbekiston Respublikasi Qonuni. Yoshlarga oid davlat siyosati to‘g‘risida. O‘RQ-406-son. 14.09.2016 (o‘zgartishlar bilan). Qonunchilik ma’lumotlari milliy bazasi (Lex.uz).
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Farmoni. “Raqamli O‘zbekiston — 2030” strategiyasini tasdiqlash va uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida. PF-6079-son. 05.10.2020. Qonunchilik ma’lumotlari milliy bazasi (Lex.uz).