XIZMAT KO‘RSATISH TARMOQLARIDA MONOPOLIYAGA QARSHI SIYOSATNING O‘ZBEKISTON SHAROITIGA MOSLASHTIRILGAN KONSEPTUALYONDASHUVINI TAHLIL QILISH
O‘zbekiston Respublikasida so‘nggi yillarda xizmat ko‘rsatish tarmoqlarini rivojlantirish, raqamli texnologiyalarni joriy etish va raqobat muhitini yaxshilash bo‘yicha keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda. Davlat xizmatlari, moliyaviy xizmatlar, savdo, transport-logistika, turizm va aloqa sohalarida raqamli platformalar va onlayn xizmatlar ulushi ortib bormoqda. Shu bilan birga, raqamli xizmatlar bozorida ayrim yirik subyektlarning ustun mavqega ega bo‘lishi, bozorga kirish to‘siqlarining kuchayishi va raqobat cheklanishi xavfi ham kuzatilmoqda. Bu holat monopoliyaga qarshi nazoratning samaradorligini oshirish va uni raqamli sharoitga moslashtirish zaruratini yuzaga keltiradi.
Haucap J., Heimeshoff U. Google, Facebook, Amazon, eBay: Is the internet driving competition or market monopolization? // International Economics and Economic Policy. – 2014. – Vol. 11, No. 1–2. – P. 49–61. – DOI: 10.1007/s10368-013-0246-6.
Hovenkamp H. J. Antitrust and platform monopoly // Yale Law Journal. – 2021.
Rikap C. Capitalism, power and innovation: Intellectual monopoly capitalism uncovered. – London: Routledge, 2021. – DOI: 10.4324/9781003050632.
Wörsdörfer M. Digital platforms and competition policy: A business-ethical assessment // Journal for Markets and Ethics. – 2021. – Vol. 9, No. 2.
Yin T. Algorithmic collusion and competition policy in the digital economy // Antitrust Bulletin. – 2020. – Vol. 65, No. 3. – P. 341–365. – DOI: 10.1177/0003603X20934220.