Хамидуллаев Даулет Исмайлович
GLOBAL IQLIM O‘ZGARISHI SHAROITIDA KUZGI BUG‘DOYNING SUV ISTE’MOLI VA EVAPOTRANSPIRATSIYA KO‘RSATKICHLARINING O‘ZGARISH QONUNIYATLARI
Mazkur maqolada global iqlim o‘zgarishi sharoitida kuzgi bug‘doyning suv iste’moli va evapotranspiratsiya jarayonlarining o‘zgarish xususiyatlari yoritiladi. Atmosfera haroratining ortishi, havoning qurishi va vegetatsiya davrining termik rejimi o‘zgarishi natijasida o‘simlikning suvga bo‘lgan ehtiyoji ortib borishi aniqlanadi. Ayniqsa boshoqlash va don to‘lish bosqichlarida suv tanqisligi xavfi kuchayishi kuzatiladi. Tadqiqot natijalari shuni ko‘rsatadiki, iqlim isishi sharoitida mavjud sug‘orish me’yorlari barqaror hosil olish uchun yetarli bo‘lmay qoladi. Olingan xulosalar suv resurslaridan samarali foydalanishga asoslangan sug‘orish tartiblarini ishlab chiqish uchun ilmiy asos bo‘lib xizmat qiladi.