BANK TIZIMIDA RAQAMLI TEXNOLOGIYALARNI QO'LLASH SAMARADORLIGI
Mamlakat moliya tizimini rivojlantirishda bank xizmatlarini zamonaviylashtirish va ularni soddalashtirishning roli katta ahamiyatga ega. Bugungi kunda axborot texnologiyalari, barcha sohalarda bo‘lgani kabi, bank tizimiga ham keng joriy etilmoqda. Bugungi kunda bank tizimining raqamlashtirilishi moliyaviy xizmatlarning tez, qulay va xavfsiz bo‘lishini ta’minlamoqda. Raqamli texnologiyalar bank faoliyatining deyarli barcha sohalariga — hisob-kitoblar, kreditlash, to‘lov tizimlari, mijozlar bilan ishlash va xavfsizlik tizimlariga chuqur kirib bormoqda. Bank tizimida raqamli texnologiyalarni qo'llash bugungi kunda bank instituti moliya oqimlarini boshqarish, naqd pulsiz to‘lovlarni rivojlantirish, investitsiyalarni jalb qilish, iqtisodiy barqarorlikni ta’minlashda asosiy o‘rin tutadi.
Mamadiyarov, Z. (2022). Raqamli transformatsiya jarayonida bank ximatlarini masofadan ko’rsatishni innovatsion rivojlantirish Зокир Мамадияров. Scientific Journal of “International Finance & Accounting.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki (2022). Bank tizimida raqamli transformatsiya: istiqbollar va muammolar. Toshkent
Karimov, A., & Xudoyqulov, S. (2021). Raqamli bank xizmatlari va moliyaviy inklyuziya: O‘zbekiston tajribasi. Iqtisodiyot va ta’lim jurnali, 3(2), 45–52.