INVESTITSION KREDIT MUNOSABATLARI VA ULARNING IQTISODIYOTNING RIVOJLANISHDAGI RO’LI
Investitsion kredit munosabatlari, iqtisodiyotni rivojlantirishda muhim ahamiyatga ega bo‘lib, ular mamlakatning moliyaviy barqarorligini ta’minlash, yangi loyihalarni amalga oshirish va iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirishda asosiy rol o‘ynaydi. Ushbu munosabatlar banklar, moliya institutlari va tadbirkorlar o‘rtasida o‘zaro aloqalarni tashkil etadi. Investitsion kreditlar, o‘z navbatida, innovatsion texnologiyalarni joriy etish, infratuzilmani rivojlantirish va ishlab chiqarishni kengaytirishga yordam beradi. Iqtisodiyotni barqarorlashtirish va modernizatsiya qilish jarayonlarida investitsion kreditlarning roli hamda ularning iqtisodiy rivojlanishdagi ahamiyati yanada ortib bormoqda. Ushbu maqolada investitsion kredit munosabatlarining nazariy asoslari, ularning iqtisodiyotga ta’siri va amaliy misollar orqali o‘rganiladi.
Usmanov, O.T. Investitsion siyosat va kreditlash tizimi. – Toshkent: Oliy iqtisodiyot maktabi, 2019. – 280 b.
Saidov, M.M. Tashqi va ichki investitsiyalarni moliyalashtirish masalalari. – Toshkent: Jahon iqtisodiyoti nashriyoti, 2016. – 225 b.
Jumaev, A.A. Bank kreditlari orqali moliyalashtirish tizimi. – Samarqand: Samarqand universiteti nashriyoti, 2019. – 290 b.
Nazarov, I.B. Investitsiyalarni loyihalashtirish va moliyalashtirish. – Toshkent: TDIU nashriyoti, 2017. – 310 b.