BOSHLANG‘ICH SINF MATEMATIKA DARSLARIDA INKLYUZIV TA’LIM BERISH JARAYONIDA UZVIYLIKNI TA’MINLASH
Ushbu maqolada boshlang‘ich sinf matematika darslarida inklyuziv ta’limni joriy etish jarayonida uzviylikni ta’minlash masalalari tahlil qilinadi. Avvalo, inklyuziv ta’lim va uzviylik tushunchalariga izoh berilib, ularning bir-biriga bog‘liq jihatlari bayon etiladi. Shuningdek, matematik tushunchalarni bosqichma-bosqich shakllantirish, o‘quvchilarning individual ehtiyojlarini hisobga olish hamda diferensiatsiya, baholash va monitoring jarayonlariga alohida e’tibor qaratish lozimligi asoslab beriladi. Maqolada turli uslubdagi dars metodikalari, ko‘rgazmali qurollar va interaktiv texnologiyalardan foydalanish orqali hammasi uchun qulay bo‘lgan ta’lim muhitini barpo etish yo‘llari ko‘rsatib o‘tiladi. Yakunda, inklyuziv ta’lim sharoitida boshlang‘ich sinf matematika darslari sifatini oshirish va o‘quvchilarni ijtimoiy jihatdan uyg‘un rivojlantirishda uzviylikni ta’minlashning ahamiyati xulosa sifatida bayon etiladi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh. M. Mirziyoyev. 2019-yil 1-fevraldagi PQ–4122-sonli “Nogironligi boʻlgan shaxslarni davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Qarori.
UNESCO. (2017). A guide for ensuring inclusion and equity in education. Parij: UNESCO nashriyoti.
Oʻzbekiston Respublikasi “Ta’lim toʻgʻrisida”gi Qonun (yangi tahriri, 2020-yil 23-sentabr).