MAKTAB O‘QUVCHILARINING TARBIYALANGANLIK DARAJASINI ANIQLASHDA DIAGNOSTIK METODLARNING SAMARADORLIGI
Ushbu tezisda maktab o‘quvchilarining tarbiyaviy holatini baholashda zamonaviy diagnostik metodlardan foydalanishning ahamiyati, ularning samaradorlik darajasi va amaliyotdagi qo‘llanilishi tahlil qilinadi. Tarbiyaviy jarayonni monitoring qilish orqali individual yondashuvni takomillashtirish imkoniyati ko‘rsatib beriladi.
Mirziyoyev Sh.M. Yangi O‘zbekiston – taraqqiyot va ma’rifat yo‘lida. – T.: “O‘zbekiston”, 2021.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 28-yanvardagi “2022–2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi to‘g‘risida”gi PF–60-sonli Farmoni.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 29-apreldagi “Ma’naviy-ma’rifiy ishlar tizimini tubdan takomillashtirish to‘g‘risida”gi PQ–4307-sonli Qarori.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 6-noyabrdagi “Maktabgacha va umumiy o‘rta ta’limda tarbiya konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 710-sonli Qarori.
Yo‘ldoshev Q.Q. Ta’lim va tarbiya nazariyasi. – T.: TDPU, 2013.
Toshkenboyeva G.T., Raximova G.R. Pedagogik diagnostika va monitoring. – T.: Fan, 2015.
Saidov A.X. Zamonaviy pedagogik texnologiyalar. – T.: “Fan va texnologiya”, 2016.
Xodjayev N.H. O‘quvchilarni tarbiyalashda ijtimoiy-psixologik yondashuv. – T.: TDPU, 2017.
O‘rolov R.T. Tarbiya va shaxs shakllanishi. – T.: O‘zMU, 2018.
Qurbonov M., Shirinova M. Tarbiyaviy jarayon monitoringi: nazariya va amaliyot. – T.: Innovatsiya, 2021.
Rasulov A., Jumaniyozova D. Diagnostik baholash metodlari va ularning pedagogik imkoniyatlari. – T.: TDPU, 2022.
Toshpo‘latov A.M. O‘quvchilar shaxsini shakllantirishda tarbiya metodlarining roli. – Nukus: Bilim, 2023.