MARKAZIY FARG`ONA SUV OMBORINI MASOFADAN ZONDLASH ORQALI MONITORING QILISH
Ushbu maqolada 2020 va 2024 yillardagi masofadan zondlash ma'lumotlaridan foydalangan holda Markaziy Farg`ona suv ombori maydonini kuzatish ko'rib chiqiladi. Sentinel-2 sun'iy yo'ldosh tasvirlari asosiy ma'lumot manbai sifatida ishlatilgan va suv yuzasini ajratish uchun normallashtirilgan farq suv indeksi (NDWI) ishlatilgan. O'tkazilgan qiyosiy tahlil suv omborining belgilangan davrdagi o'zgarishini aniqlashga imkon berdi. Natijalar suv resurslarini baholash, suv omborini boshqarish va iqlim va antropogen omillarning ta'sirini o'rganish uchun amaliy ahamiyatga ega.
Романюк, Ю., & Ganiev, A. . (2025). MARKAZIY FARG`ONA SUV OMBORINI MASOFADAN ZONDLASH ORQALI MONITORING QILISH. Science and Innovation, 3(15), 136–146. Retrieved from https://in-academy.uz/index.php/si/article/view/51935
Указ Президента Республики Узбекистан от 10.07.2020 г. No УП-6024 "Об утверждении Концепции развития водного хозяйства Республики Узбекистан на 2020 - 2030 годы."
Постановление Президента Республики Узбекистан от 24.02.2021 г. No ПП-5005 "Об утверждении Стратегии управления водными ресурсами и развития сектора ирригации в Республике Узбекистан на 2021 - 2023 годы."
Катаев Михаил Юрьевич, Бекеров Артур Александрович Методика обнаружения водных объектов по многоспектральным спутниковым измерениям // Доклады ТУСУР. 2017. №4. URL: https://cyberleninka.ru/article/n/metodika-obnaruzheniya-vodnyh-obektov-po-mnogospektralnym-sputnikovym-izmereniyam (дата обращения: 11.03.2025).
Романюк Ю. А. ПРИМЕНЕНИЕ ДАННЫХ КОСМИЧЕСКИХ СЪЕМОК ДЛЯ ВЕДЕНИЯ МОНИТОРИНГА ВОДОХРАНИЛИЩ В РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН // Теория и практика современной науки. 2024. №12 (114). URL: https://cyberleninka.ru/article/n/primenenie-dannyh-kosmicheskih-semok-dlya-vedeniya-monitoringa-vodohranilisch-v-respubliki-uzbekistan (дата обращения: 11.03.2025).