PROFILAKTIKA INSPEKTORINING QASDDAN ODAM OʻLDIRISH JINOYATLARINING MAXSUS PROFILAKTIKASI BOʻYICHA FAOLIYATINI TAKOMILLASHTIRISHNING TASHKILIY HUQUQIY ASOSLARI
Mazkur maqolada O‘zbekistonda jinoyatchilikka qarshi kurashning ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lgan qasddan odam o‘ldirish jinoyatlarining maxsus profilaktikasini amalga oshirishda profilaktika inspektorlarining roli, vakolatlari va faoliyat mexanizmlari keng miqyosda tahlil qilinadi. So‘nggi yillarda davlat xavfsizligi, jamoat tartibini saqlash va fuqarolarning huquqlarini himoya qilishga qaratilgan huquqiy islohotlar jarayonida profilaktika inspektorlarining zimmasiga yuklangan majburiyatlar yanada oshgan bo‘lib, ayniqsa og‘ir jinoyatlarning oldini olish bo‘yicha tizimli va kompleks yondashuvni talab etadi. Maqolada mavjud normativ-huquqiy baza, idoralararo hamkorlikning real holati, aholining ijtimoiy-iqtisodiy holati bilan bog‘liq xavf omillari, oilaviy nizolar, zo‘ravonlikka moyillik, psixologik beqarorlik va boshqa risk faktorlarini erta aniqlash mexanizmlari chuqur o‘rganiladi. Yakunda profilaktika inspektorlarining faoliyatini raqamlashtirish, mahalla bilan integratsiyani kuchaytirish, xatarlarni prognozlash tizimini joriy etish va xizmat samaradorligini oshirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqiladi.
Musayev , S. (2025). PROFILAKTIKA INSPEKTORINING QASDDAN ODAM OʻLDIRISH JINOYATLARINING MAXSUS PROFILAKTIKASI BOʻYICHA FAOLIYATINI TAKOMILLASHTIRISHNING TASHKILIY HUQUQIY ASOSLARI. Science and Innovation, 3(51), 13–15. Retrieved from https://in-academy.uz/index.php/si/article/view/67110
Qodirov A. Huquqbuzarliklar profilaktikasi va unga qarshi kurash. – Toshkent: 2019.
Xabibullaev M. Jinoyatchilikning oldini olishning nazariy asoslari. – Toshkent: 2020.
Jo‘rayev T. Kriminologiya: jinoyatchilikni oldini olish masalalari. – Toshkent: 2018.
To‘laganov S. Huquqiy profilaktika va jamoat xavfsizligi masalalari. – Toshkent: 2021.
Mamatqulov B. Ichki ishlar organlari faoliyatida profilaktika tizimi. – Toshkent: 2022.