JAVOBGARLIKNI OG‘IRLASHTIRADIGAN HOLATLARDA QASDDAN BADANGA SHIKAST YETKAZISHNING JINOYAT-HUQUQIY JIHATLARI
Milliy qonunchiligizmizga muvofiq fuqarolarning sog‘ligi va jismoniy daxlsizligini turli xil tajovuzlardan muhofaza qilish eng dolzarb vazifalardan biri hisoblanadi. Jinoyat qonunida fuqarolar sog‘ligiga turli xildagi tajovuzlarni sodir etganlik uchun javobgarlik belgilangan normalar orqali qonunga xilof harakatlardan himoya qilinadi. Ushbu tezisda javobgarlikni og‘irlashtiradigan holatlarda qasddan badanga shikast yetkazish jinoyati tushunchasi, uning o‘ziga xos xususiyatlari va javobgarlik masalalari bayon qilinadi.
O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat kodeksi [2023-yil 1-sentabrgacha bo‘lgan o‘zgartirish va qo‘shimchalari bilan] - T.: “Yuridik adabiyotlar publish”, 2023 y. - 584b.
Rustamboev M.K. Tohirov F., Erkaho‘jaev A.K. Jinoyat huquqi Maxsus qism. T.2000. -528 b.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudining 2007-yil 27-iyundagi 27- sonli “Badanga qasddan shikast yetkazishga oid ishlar bo‘yicha sud amaliyoti to‘g‘risida”gi Plenum qarori. T.: 2007 y. 1-10 betlar.