БОЖХОНА СОҲАСИГА ДОИР МАЪМУРИЙ ҲУҚУҚБУЗАРЛИКЛАР ЮЗАСИДАН ИШ ЮРИТИШ ВА УНИНГ ХОС ЖИҲАТЛАРИ
Фуқароларни қонунларга ҳурмат ва уларга риоя қилиш руҳида тарбиялаш, ҳуқуқбузарликларни олдини олиш юзасидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг 28.01.2022 йилдаги “2022 — 2026 йилларга мўлжалланган янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси тўғрисида”ги ПФ-60-сон Фармонининг 16-мақсадида: Жамоат хавфсизлигини таъминлаш, ҳуқуқбузарликларнинг содир этилишига сабаб бўлган шарт-шароитларни ўз вақтида аниқлаш ва бартараф этишнинг самарали тизимини яратиш, ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш тизимини сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқиш каби устувор вазифалар белгиланган. Мазкур вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида, ҳуқуқбузарликларнинг содир этилишига сабаб бўлган шарт-шароитларни ўз вақтида аниқлаш ва бартараф этиш муҳим аҳамият касб этади.
Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекси.
Ўзбекистон Республикасининг 2018 йил 9 январдаги ЎРҚ-459-сон Қонуни.
Ўзбекистон Республикасининг 2018 йил 29 январдаги ЎРҚ-463-сон Қонуни.
Ўзбекистон Республикасининг 2021 йил 21 апрелдаги ЎРҚ-683-сон Қонуни.
Ўзбекистон Республикасининг 2021 йил 4 октябрдаги ЎРҚ-720-сон Қонуни.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 28.01.2022 йилдаги «2022 – 2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси тўғрисида»ги
ПФ-60-сон Фармони.