O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASIDA BANK TIZIMINING RIVOJLANISH TENDENSIYALARI VA ISTIQBOLLARI
Ushbu tezisda O‘zbekiston Respublikasi bank tizimining hozirgi rivojlanish tendensiyalari va strategik istiqbollari tahlil qilinadi. Tadqiqotda bank tizimida amalga oshirilayotgan raqamli transformatsiya jarayonlari, davlat ulushiga ega banklarni xususiylashtirish, moliyaviy inklyuziyani kengaytirish hamda xalqaro moliyaviy standartlarni joriy etish masalalariga alohida e’tibor qaratilgan. Shu bilan birga, mobil banking, raqamli banklar, fintech yechimlari, real vaqt rejimidagi to‘lov tizimlari, ochiq bank (Open Banking) konsepsiyasi va sun’iy intellekt asosidagi moliyaviy xizmatlarning rivojlanishi bank tizimining zamonaviy tendensiyalari sifatida ko‘rib chiqilgan.
Xayrulloyev , S. (2026). O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASIDA BANK TIZIMINING RIVOJLANISH TENDENSIYALARI VA ISTIQBOLLARI. Прикладные науки в современном мире: проблемы и решения, 5(3), 82–86. извлечено от https://in-academy.uz/index.php/zdaf/article/view/74445
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Farmoni. (2020-yil 12-may). O‘zbekiston Respublikasi bank tizimini isloh qilish strategiyasi to‘g‘risida 2020–2025-yillar uchun. PF–5992-son.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Farmoni. (2018-yil 9-yanvar). O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida. PF–5296-son.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki. (2024). O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining yillik hisoboti. Toshkent.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki. (2025). Bank tizimi statistik byulleteni va moliyaviy barqarorlik sharhi. Toshkent.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki rasmiy veb-sayti: https://www.cbu.uz
O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi. (2024). O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish ko‘rsatkichlari. Toshkent.
World Bank. (2023). Uzbekistan Financial Sector Reform Project Report. Washington, DC: World Bank.
International Monetary Fund (IMF). (2024). Republic of Uzbekistan: Financial Sector Assessment Program. Washington, DC.
Basel Committee on Banking Supervision. (2019). Basel III: Finalising post-crisis reforms. Bank for International Settlements.
Mishkin, F. S. (2021). The Economics of Money, Banking, and Financial Markets (13th ed.). Pearson Education.