TABIIY RESURSLARDAN MAXSUS FOYDALANISHNI HUQUQIY TA’MINLASHNI TAKOMILLASHTIRISH ISTIQBOLLARI
O‘zbekiston Respublikasining tabiiy boyliklari mamlakatning barqaror rivojlanishining asosi bo‘lib, ularni asrash va oqilona foydalanish bugungi kunda eng muhim vazifalardan biridir. Aholi sonining ortib borishi hamda sanoat va qishloq xo‘jaligi faoliyatining kengayishi natijasida tabiiy resurslarga bo‘lgan ehtiyoj keskin oshmoqda. Buning oqibatida resurslarning kamayishi ekologik muvozanatning buzilishiga, inson hayoti va sog‘lig‘iga jiddiy tahdid tug‘dirishga sabab bo‘lmoqda. Shu bois, tabiiy resurslardan oqilona foydalanishni ta’minlash uchun huquqiy tartibga solish mexanizmlarini takomillashtirish zarurati kundan-kunga ortib bormoqda.
Ekologiya huquqi. Darslik. /Mas’ul muharrir: M.B. Usmonov. -T.: TDYI nashriyoti, 2006. -361 bet Sarlvhada.: O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi, Toshkent Davlat yuridik instituti;
Международные руководящие принципы децентрализации и доступа к базовым услугам для всех. ООН – Хабитат. 2009. // БМТнинг расмий веб-сайти – www.un.org;
G.Sh.Uzakova Ochiq va barqaror shaharlarni rivojlantirishning huquqiy masalalari. Monografiya / Mas’ul muharrir: yu.f.d. prof. M.B.Usmonov – Toshkent: TDYU, 2022. 49-bet;
“Yer osti suvlaridan foydalanishga oid ruxsat etuvchi hujjatlarni berish tartibini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori, 08.01.2021 yildagi 9-son. (Qonun hujjatlari ma’lumotlari milliy bazasi, 09.01.2021-y., 09/21/9/0007-son; Qonunchilik ma’lumotlari milliy bazasi, 26.03.2022-y., 09/22/133/0237-son; 06.08.2022-y., 09/22/431/0716-son; 29.09.2022-y., 09/22/541/0859-son, 29.12.2023-y., 09/23/688/0996-son; 29.12.2023-y., 09/23/685/1010-son; 02.04.2024-y., 09/24/169/0260-son);