MA’NAVIY TARAQQIYOT VA MA’NAVIY-MA’RIFIY ISHLARNING NAZARIY-METODOLOGIK ASOSLARI
Ushbu maqolada ma’naviy taraqqiyot va ma’naviy-ma’rifiy ishlarning nazariy-metodologik asoslari o‘rganilgan. Tadqiqotda ma’naviyat tushunchasi, uning ijtimoiy hayotdagi roli va fuqarolarning ma’naviy-axloqiy rivojlanishiga ta’siri tahlil qilinadi. Shuningdek, ma’naviy-ma’rifiy ishlarning samaradorligini oshirishda nazariy va metodologik yondashuvlar, davlat va jamiyat institutlarining roli ko‘rib chiqiladi. Maqolada ma’naviy tarbiya jarayonida pedagogik, ijtimoiy va huquqiy mexanizmlarning ahamiyati ta’kidlangan hamda ma’naviy-ma’rifiy ishlarni tashkil etishning amaliy yo‘nalishlari va usullari ilmiy asoslarda yoritilgan. Tadqiqot natijalari ma’naviy tarbiya tizimini takomillashtirish va fuqarolarda yuqori ma’naviy qadriyatlarni shakllantirish bo‘yicha tavsiyalarni ishlab chiqishga xizmat qiladi.
O‘rinov , O. (2026). MA’NAVIY TARAQQIYOT VA MA’NAVIY-MA’RIFIY ISHLARNING NAZARIY-METODOLOGIK ASOSLARI. Общественные науки в современном мире: теоретические и практические исследования, 5(1), 157–160. извлечено от https://in-academy.uz/index.php/zdif/article/view/71887
Nazarov Q. Ma’naviyatshunoslikning dolzarb masalalari. –Toshkent: 2010. – B.24.
Boysunov J. O‘zbekistonda yoshlar ma’naviy madaniyatini yuksaltirishning ijtimoiy falsafiy muammolari. – Buxoro, 2023. – B.49.
Mirziyoyev SH.M. Yangi O‘zbekiston – taraqqiyot strategiyasi. –Toshkent: O‘zbekiston, 2022. – B.440.
Eshov B.J., Yunusova X.E., Xoliqova R.E., va mualliflar jamoasi. O‘zbekiston tarixi. 2-jild. – Toshkent: “Yangi asr avlodi”, 2017. –B.215.
Omonov B. Ma’rifatparvarlik va jadidchilik harakatining g‘oyaviy-siyosiy yo‘li. Ijtimoiy fanlar ilmiy, ijtimoiy va tarixiy jurnal // Qarshi.2022. №3, -B.69-76.