MAHALLIY DAVLAT HOKIMIYATI ORGANLARIDA BOSHQARUV QARORLAR VA KADIRLARINI RAQAMLASHTIRISH
Maqolada mahalliy davlat hokimiyat faoliyatini raqamlashtirish orqali ular tomonidan chiqariladigan qarorlar «E-qaror» elektron tizimi orqali tayyorlab, qabul qilish amaliyoti yo‘lga qo‘yilishi masalasi yoritilgan. Bugungi kunda fuqarolarning huquq va manfaatlari himoya qilinishini, mahalliy davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyati ochiqligini, jamoat va parlament nazoratini ta’minlash mexanizmlari takomillashtirilishi dolzarb masalalardan biri sifatida belgilandi.
Muzaffarov , S. . (2022). MAHALLIY DAVLAT HOKIMIYATI ORGANLARIDA BOSHQARUV QARORLAR VA KADIRLARINI RAQAMLASHTIRISH. Social Sciences in the Modern World: Theoretical and Practical Research, 1(19), 131–136. Retrieved from https://in-academy.uz/index.php/zdif/article/view/2185
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti SH.M.Mirziyoevning 2020 yil 29 dekabr kuni Oliy Majlisga murojaatnomasi.
Adliya vazirligi. Jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limi. «Mahalliy davlat hokimiyati organlarini qarorlarining huquqiy ekspertizasi: amaliyot va muammolar». https://huquqiyportal.uz/news/2021/01/07/mahalliy-davlat-hokimiyati-organlari- qarorlarining-huquqiy-ekspertizasi-amaliyot-va-muammolar/971;
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 3 fevraldagi PF-6155-son
«2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini «YOshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili»da amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risida»gi Farmoni. https://lex.uz/docs/5260791;
Adliya vazirligining mas’ul xodimi Xudoyor Meliev. «Tartibga solish gilotinasi: qonunchilikda nimani saqlab qolish va nimadan
voz kechish kerak».