YASHIL IQTISODIYOT NAFAQAT YANGILANISH, BALKI EKOLOGIK MADANIYATNI SHAKLLANTIRUVCHI JARAYONDIR
“Yashil iqtisodiyot”ga o‘tish global miqyosdagi dolzarb vazifa bo‘lib, O‘zbekiston ham bu yo‘nalishda jiddiy islohotlarni amalga oshirmoqda. Bu har bir insonning tabiatga bo‘lgan hurmati, mas'uliyati va barqaror turmush tarzi tamoyillarini qabul qilishini talab qiladi. Davlat siyosati, ta'lim, ommaviy axborot vositalari va jamoatchilik tashkilotlari bu jarayonda hal qiluvchi rol o‘ynaydi. Ushbu maqolada ayniqsa, mahalla kabi jamiyatning asosiy bo‘g‘ini bu ekologik madaniyatni shakllantirishda tutgan o‘rni va imkoniyatlari tahlil qilinib, tegishli tavsiyalar berilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 4 oktabrdagi “2019- 2030 yillar davrida O‘zbekiston Respublikasining “yashil” iqtisodiyotga o‘tish strategiyasini tasdiklash to‘g‘risida” PQ-4477-son karori // Qonun hujjatlari ma’lumotlari milliy bazasi, 05.10.2019 y., 07/19/4477/3867-son.
Shavkat Mirziyoev: Hamma islohotlarni, hamma harakatlarni jamiyat bilan birga qilamiz / https://president.uz/uz/lists/view/4942
Mirziyoev Sh.M. Milliy taraqqiyot yo‘limizni qatiyat bilan davom ettirib, yangi bosqichga ko‘taramiz. - Toshkent: «O‘zbekiston», NMIU, 2017. - B. 486.
Etnoekologicheskie aspektы duxovnoy kulturы / Red.: V.I. Kozlov, A.N. Yamskov, N.I. Grigulevich. - M., IEA RAN. 2005. - 324 s.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2015 yil 8 oktabrdagi “Jamoatchilik ekologik nazoratini amalga oshirishga doir namunaviy nizomlarni tasdiqlash to‘g‘risida” 287-son qarori // Qonun hujjatlari ma’lumotlari milliy bazasi, 07.03.2019 y., 09/19/195/2712-son.
Rustamboev M., Usmonov M., G‘ofurov Z. Tabiatni muhofaza qilishning ma’naviy va huquqiy asoslari. – T.: TMI, 2007. – 232 b.