O’ZBEKISTONDA TA’LIM TIZIMI BORASIDA AMALGA OSHIRILAYOTGAN ISLOHOTLAR VA UNI MOLIYALASHTIRISHNING DOLZARB MASALALARI
Mazkur tezisda O‘zbekiston Respublikasida ta’lim tizimi bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar va uni moliyalashtirish masalalari tahlil qilinadi. Ta’lim sifatini oshirish, zamonaviy o‘quv dasturlarini joriy etish, infratuzilmani modernizatsiya qilish hamda pedagog kadrlarni tayyorlash jarayonida davlat va xususiy sektor hamkorligining o‘rni yoritiladi. Shuningdek, ta’lim tizimini moliyalashtirishning dolzarb jihatlari, byudjet mablag‘lari taqsimoti, xorijiy investitsiyalar va grantlar asosida rivojlantirish imkoniyatlari tahlil qilinadi. Tadqiqot natijalari ta’lim tizimini yanada samarali moliyalashtirish bo‘yicha takliflar berishga qaratilgan.
O‘zbekiston Respublikasi “Ta’lim to‘g‘risida” Qonuni. – 2020-yil 23-sentyabr.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 29-apreldagi “O‘zbekiston Respublikasi ta’lim tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi PF-5712-son Farmoni.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 28-apreldagi “2023-2026-yillarda ta’lim sifatini oshirish va ta’lim tizimini moliyalashtirish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-152-son qarori.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 10-martdagi “Maktabgacha va umumiy o‘rta ta’lim muassasalarini moliyalashtirish mexanizmlarini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 122-son qarori.
O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi. “O‘zbekistonda ta’lim sohasi: statistik ma’lumotlar to‘plami.” – Toshkent, 2023.