SUV OMBORLARI BUGUNGI HOLATI
Ushbu tezisda O‘zbekiston va jahon tajribasi misolida suv omborlarining bugungi holati tarixiy va ilmiy-nazariy yondashuvda yoritiladi. Omborlarning xo‘jalik ahamiyati, eskirish va cho‘kindi to‘planishi, suv yo‘qotishlari hamda boshqaruv amaliyotlari tahlil qilinadi, barqaror foydalanish yo‘nalishlari asoslanadi.
World Water Assessment Programme (WWAP). The United Nations World Water Development Report 2020: Water and Climate Change. Paris: UNESCO, 2020. 235 p.
O‘zbekiston Respublikasi Suv xo‘jaligi vazirligi. O‘zbekiston Respublikasida suv resurslarini boshqarish va rivojlantirish konsepsiyasi (analitik materiallar to‘plami). Toshkent: Suv xo‘jaligi vazirligi nashriyoti, 2021. 148 b.
Shiklomanov I. A. World water resources: A new appraisal and assessment for the 21st century. Paris: UNESCO, 1998. 37 p.
Morris G. L., Fan J. Reservoir sedimentation handbook: Design and management of dams, reservoirs, and watersheds for sustainable use. New York: McGraw-Hill, 1998. 805 p.
International Commission on Large Dams (ICOLD). Dam Safety Guidelines. Paris: ICOLD, 2017. 178 p.
Zonn I. S., Glantz M. H., Kostianoy A. G. (eds.). The Aral Sea Encyclopedia. Berlin: Springer, 2009. 290 p.